August 2018 – BPTT Rankings List

Welcome to our BPTT Ranking List which Includes results from the Nationals and Draycott Competitions

Mens Wheelchair Class 1

Rank Name County Class Points
1 Rob Davies MBE Wales 1 2706*
Rank Name County Class Points
2 Thomas Matthews Wales 1 2571
Rank Name County Class Points
3 Paul Davies Wales 1 909*
Rank Name County Class Points
4 Bulbul Hussain London 1 15*

Mens Wheelchair Class 2

Rank Name County Class Points
1 Oye Jemiyo Yorkshire 2 1895
Rank Name County Class Points
2 Noel Thomas Cleveland 2 1305
Rank Name County Class Points
3 Marc Bonnar Cleveland 2 1040
Rank Name County Class Points
4 Andy Guy Devon 2 195
Rank Name County Class Points
5 Arron Williams ??? 2 10*

Mens Wheelchair Class 3

Rank Name County Class Points
1 Kevin Plowman Yorkshire 3 5240
Rank Name County Class Points
2 Roger Hales Yorkshire 3 1980
Rank Name County Class Points
3 Andrew Green Cleveland 3 1350
Rank Name County Class Points
4 Arnie Chan Yorkshire 3 160*
Rank Name County Class Points
5 Lee York Yorkshire 3 140
Rank Name County Class Points
6 Craig Nicholson 3 15*
Rank Name County Class Points
7 Oliver Carpenter Surrey 3 5*

Mens Wheelchair Class 4

Rank Name County Class Points
1 Shaun Newcomb Hampshire 4 4015***
Rank Name County Class Points
2 Mark Palmer Lancs 4 2925***
Rank Name County Class Points
3 Lochlan O'Higgins South East 4 1415*
Rank Name County Class Points
4 Romain Simon London 4 200
Rank Name County Class Points
5 Scott Smith 4 15*

Mens Wheelchair Class 5

Rank Name County Class Points
1 Jack Hunter Spivey Cheshire 5 8042
Rank Name County Class Points
2 Daniel Bullen Cambs 5 7341
Rank Name County Class Points
3 Nicko Anderson London 5 3075***
Rank Name County Class Points
4 Mike Prendergast Yorkshire 5 2230
Rank Name County Class Points
5 Cellan Hall Wales 5 2182
Rank Name County Class Points
6 Raul Poppat London 5 335
Rank Name County Class Points
7 Paul Ledward Cheshire 5 305**
Rank Name County Class Points
8 Andrew Berry ??? 5 140***
Rank Name County Class Points
9 Samuel Crothers Lancs 5 135
Rank Name County Class Points
10 Darrell Cresswell Derbyshire 5 20***

Womens Wheelchair Class 3

Rank Name County Class Points
1 Lucie Bouron Berkshire 3 3776
Rank Name County Class Points
1 Sara Head Wales 3 3662***
Rank Name County Class Points
3 Jane Campbell London 3 3038***

Womens Wheelchair Class 4

Rank Name County Class Points
1 Sue Gilroy MBE Yorkshire 4 5913
Rank Name County Class Points
2 Megan Shackleton Yorkshire 4 4069

Womens Wheelchair Class 5

Rank Name County Class Points
1 Jane Barnett Cambs 5 15

Mens Standing Class 6

Rank Name County Class Points
1 David Wetherill South West 6 5246
Rank Name County Class Points
2 Paul Karabardak Wales 6 4315
Rank Name County Class Points
3 Martin Perry Scotland 6 3991
Rank Name County Class Points
4 Conor McAdam Scotland 6 1885
Rank Name County Class Points
5 Ray Dixon Derbyshire 6 320
Rank Name County Class Points
6 Nick Robertson Nottingham 6 245
Rank Name County Class Points
7 Jacob Wicks Wales 6 150
Rank Name County Class Points
8 Devon Amo Middlesex 6 80***
Rank Name County Class Points
9 Conor Schofield London 6 30***
Rank Name County Class Points
10 Paul Thomas Sussex 6 20
Rank Name County Class Points
11 Gabriel Mills Warwickshire 6 10

Mens Standing Class 7

Rank Name County Class Points
1 Will Bayley MBE Southern 7 7574
Rank Name County Class Points
2 Alex Bland Yorkshire 7 5903
Rank Name County Class Points
3 Lee Wilkinson South West 7 2590
Rank Name County Class Points
4 Farell Anthony Yorkshire 7 1475
Rank Name County Class Points
5 Gareth Jones Wales 7 1450***
Rank Name County Class Points
6 Ryan Morton Durham 7 1260
Rank Name County Class Points
7 Jaiden Caldeira London 7 700
Rank Name County Class Points
8 Thomas Spicer East Midlands 7 582
Rank Name County Class Points
9 Tom Johnson IOW 7 535
Rank Name County Class Points
10 Joe Davies Cheshire 7 485
Rank Name County Class Points
11 Ian Thomas South West 7 375***
Rank Name County Class Points
12 Theo Bishop Lancs 7 345
Rank Name County Class Points
13 Jack Lawrence Yorkshire 7 150*
Rank Name County Class Points
14 Owen Mills-Doodson Yorkshire 7 5**

Mens Standing Class 8

Rank Name County Class Points
1 Ross Wilson London 8 7166
Rank Name County Class Points
2 Aaron Mckibbin London 8 6704
Rank Name County Class Points
3 Billy Shilton South West 8 5502
Rank Name County Class Points
4 Paul Waumsley South East 8 4784***
Rank Name County Class Points
5 Ryan Henry Scotland 8 1630
Rank Name County Class Points
6 Euan McLaughlin Scotland 8 1185***
Rank Name County Class Points
7 Jack McDonagh South East 8 850***
Rank Name County Class Points
8 Nick Dibben South East 8 785***
Rank Name County Class Points
9 Paul Henderson Durham 8 620
Rank Name County Class Points
10 Daniel Ferguson Yorkshire 8 400
Rank Name County Class Points
11 Joseph Crouse Cornwall 8 350
Rank Name County Class Points
12 Declan Tobin Scotland 8 320
Rank Name County Class Points
13 Saddique Khan South East 8 205*
Rank Name County Class Points
14 Farhan Ahmed London 8 40*

Mens Standing Class 9

Rank Name County Class Points
1 Ashley Facey Thompson London 9 6728
Rank Name County Class Points
2 Craig Allen West Midlands 9 5804
Rank Name County Class Points
3 Joshua Stacey Wales 9 5572
Rank Name County Class Points
4 Cornor Gordon Scotland 9 3197***
Rank Name County Class Points
5 Neil Innes Scotland 9 2209***
Rank Name County Class Points
6 Tamlan Eastwood Wales 9 1740
Rank Name County Class Points
7 Tim Fields Lancs 9 1465
Rank Name County Class Points
8 Joshua Moore Dorset 9 1165
Rank Name County Class Points
9 Dylan Tynan Cornwall 9 695
Rank Name County Class Points
10 John Potts Cheshire 9 460
Rank Name County Class Points
11 Paul Nash North West 9 270***
Rank Name County Class Points
12 Jacob Shilton South West 9 205***
Rank Name County Class Points
13 Toby Bevins Wiltshire 9 18*

Mens Standing Class 10

Rank Name County Class Points
1 Kim Daybell Yorkshire 10 8015
Rank Name County Class Points
2 Lawrence John Wales 10 5089**
Rank Name County Class Points
3 Josh Morgan Wales 10 4217**
Rank Name County Class Points
4 Shae Thakker London 10 3635
Rank Name County Class Points
5 Jack Stockdale Essex 10 2495
Rank Name County Class Points
6 Phillip Morris Cambridgeshire 10 225***
Rank Name County Class Points
7 Elliott Medland Scotland 10 200***
Rank Name County Class Points
8 John Waterworth Durham 10 35*

Mens Standing Class 11 - UKSA / INAS REGISTERED

Rank Name County Class Points
1 Adam Thompson North West 11 6855
Rank Name County Class Points
2 Simon Green Bucks 11 2165
Rank Name County Class Points
3 Ben Robinson Yorkshire 11 1056*
Rank Name County Class Points
4 Duncan Feltham Bournemouth 11 965***
Rank Name County Class Points
5 Alistair Feltham Bournemouth 11 815***
Rank Name County Class Points
6 Peter Millar Cheshire 11 80***

Mens Standing Class 11 - Awaiting Classification

Rank Name County Class Points
1 Jordan McGarry Cheshire 11 1865
Rank Name County Class Points
2 Jordan Abbott Cheshire 11 1242
Rank Name County Class Points
3 Jon Baker Isle of Wight 11 625***
Rank Name County Class Points
4 Hamish Friell Kent 11 600***
Rank Name County Class Points
5 Harry Fairchild Sussex 11 460
Rank Name County Class Points
6 Andrew Tonkin Sussex 11 200
Rank Name County Class Points
7 Zeeshan Ali Yorkshire 11 90***
Rank Name County Class Points
8 Christopher O'Flinn Sussex 11 40***

Womens Standing Class 6-10

Rank Name County Class Points
1 Fliss Pickard Lancs 6 4711
Rank Name County Class Points
2 Tamar Packford Lancs 9 710
Rank Name County Class Points
3 Nikki Rutter Durham 8 215*
Rank Name County Class Points
4 Grace Williams Wales 7 185
Rank Name County Class Points
5 Kerenza Downes Devon 8 170

Womens Standing Class 11

Rank Name County Class Points
1 Zoe Castle Herefordshire 11 1105
Rank Name County Class Points
2 Pamela Lowther Cleveland 11 200**

Junior Wheelchair Class 1-5

Rank Name County Class Points
1 Raul Poppat London 4 125

Junior Female Standing Class 6-11

Rank Name County Class Points
1 Kerenza Downes Devon 8 110
Rank Name County Class Points
2 Grace Williams Wales 7 50

Junior Male Standing Class 6-11

Rank Name County Class Points
1 Shae Thakker London 10 2625
Rank Name County Class Points
2 Tamlan Eastwood Wales 9 1622
Rank Name County Class Points
3 Thomas Spicer East Midlands 7 567
Rank Name County Class Points
4 Dylan Tynan Cornwall 9 480
Rank Name County Class Points
5 Jaiden Caldeira London 7 445
Rank Name County Class Points
6 Joe Davies Cheshire 7 345
Rank Name County Class Points
7 Theo Bishop Lancs 7 300
Rank Name County Class Points
8 Jack Lawrence Yorkshire 7 140*
Rank Name County Class Points
9 Joseph Crouse Cornwall 8 130
Rank Name County Class Points
10 Elliott Medland Scotland 10 120
Rank Name County Class Points
11 Jacob Wicks Wales 6 95
Rank Name County Class Points
12 John Waterworth Durham 10 35*
Rank Name County Class Points
13 Farhan Ahmed London 8 10*
Rank Name County Class Points
14 Gabriel Mills Warwickshire 6 5