March 2018 – Rankings list

Welcome to our BPTT Ranking List which Includes results from the St Neots & Sheffield grand Prix Competitions

Mens Wheelchair Class 1

Rank Name County Class Points
1 Rob Davis Wales 1 2706
Rank Name County Class Points
2 Thomas Matthews Wales 1 2071
Rank Name County Class Points
3 Paul Davies Wales 1 909
Rank Name County Class Points
4 Bulbul Hussain London 1 15

Mens Wheelchair Class 2

Rank Name County Class Points
1 Oye Jemiyo Yorkshire 2 1555
Rank Name County Class Points
2 Noel Thomas Cleveland 2 1095
Rank Name County Class Points
3 Marc Bonnar Cleveland 2 960
Rank Name County Class Points
4 Andy Guy Devon 2 170**
Rank Name County Class Points
5 Arron Williams ??? 2 10**

Mens Wheelchair Class 3

Rank Name County Class Points
1 Kevin Plowman Yorkshire 3 4320**
Rank Name County Class Points
2 Roger Hales Yorkshire 3 1640**
Rank Name County Class Points
3 Andrew Green Cleveland 3 1140
Rank Name County Class Points
4 Arnie Chan Yorkshire 3 160**
Rank Name County Class Points
5 Lee York Yorkshire 4 35
Rank Name County Class Points
6 Craig Nicholson 3 15
Rank Name County Class Points
7 Oliver Carpenter Surrey 3 5

Mens Wheelchair Class 4

Rank Name County Class Points
1 Shaun Newcomb Hampshire 4 4015**
Rank Name County Class Points
2 Mark Palmer Lancs 4 2925**
Rank Name County Class Points
3 Lochlan O'Higgins South East 4 1415
Rank Name County Class Points
4 Scott Smith 4 15

Mens Wheelchair Class 5

Rank Name County Class Points
1 Jack Hunter Spivey Cheshire 5 6722
Rank Name County Class Points
2 Daniel Bullen Cambs 5 6601
Rank Name County Class Points
3 Nicko Anderson London 5 3075**
Rank Name County Class Points
4 Mike Prendergast Yorkshire 5 1870
Rank Name County Class Points
5 Cellan Hall Wales 5 1677
Rank Name County Class Points
6 Paul Ledward Cheshire 5 305*
Rank Name County Class Points
7 Raul Poppat London 5 240
Rank Name County Class Points
8 Andrew Berry ??? 5 140**
Rank Name County Class Points
9 Samuel Crothers Lancs 5 35
Rank Name County Class Points
10 Darrell Cresswell Derbyshire 5 20**

Womens Wheelchair Class 3

Rank Name County Class Points
1 Sara Head Wales 3 3662**
Rank Name County Class Points
2 Lucie Bouron Berkshire 3 3246
Rank Name County Class Points
3 Jane Campbell London 3 3038**

Womens Wheelchair Class 4

Rank Name County Class Points
1 Sue Gilroy Yorkshire 4 4848*
Rank Name County Class Points
2 Megan Shackleton Yorkshire 4 3569

Womens Wheelchair Class 5

Rank Name County Class Points
1 Jane Barnett Cambs 5 15

Mens Standing Class 6

Rank Name County Class Points
1 David Wehterill South West 6 4646
Rank Name County Class Points
2 Paul Karabardak Wales 6 3835
Rank Name County Class Points
3 Martin Perry Scotland 6 3731
Rank Name County Class Points
4 Conor McAdam Scotland 6 1865
Rank Name County Class Points
5 Jacob Wicks Wales 6 85
Rank Name County Class Points
6 Devon Amo Middlesex 6 80**
Rank Name County Class Points
7 Nick Robertson Nottingham 6 70**
Rank Name County Class Points
8 Conor Schofield London 6 30**

Mens Standing Class 7

Rank Name County Class Points
1 Will Bayley Southern 7 6654
Rank Name County Class Points
2 Alex Bland Yorkshire 7 5323
Rank Name County Class Points
3 Lee Wilkinson South West 7 2430**
Rank Name County Class Points
4 Gareth Jones Wales 7 1450**
Rank Name County Class Points
5 Ryan Morton Durham 7 1010
Rank Name County Class Points
6 Farell Anthony Yorkshire 7 940**
Rank Name County Class Points
7 Thomas Spicer East Midlands 7 552*
Rank Name County Class Points
8 Jaiden Caldeira London 7 380
Rank Name County Class Points
9 Tom Johnson IOW 7 375
Rank Name County Class Points
10 Ian Thomas South West 7 375**
Rank Name County Class Points
11 Joe Davies Cheshire 7 330
Rank Name County Class Points
12 Theo Bishop Lancs 7 255
Rank Name County Class Points
13 Jack Lawrence Yorkshire 7 150
Rank Name County Class Points
14 Owen Mills-Doodson Yorkshire 7 5

Mens Standing Class 8

Rank Name County Class Points
1 Ross Wilson London 8 5986
Rank Name County Class Points
2 Aaron Mckibbin London 8 5984
Rank Name County Class Points
3 Billy Shilton South West 8 5002
Rank Name County Class Points
4 Paul Waumsley South East 8 4424**
Rank Name County Class Points
5 Ryan Henry Scotland 8 1330
Rank Name County Class Points
6 Euan McLaughlin Scotland 8 1185**
Rank Name County Class Points
7 Jack McDonagh South East 8 850**
Rank Name County Class Points
8 Nick Dibben South East 8 785**
Rank Name County Class Points
9 Paul Henderson Durham 8 470
Rank Name County Class Points
10 Saddique Khan South East 8 205
Rank Name County Class Points
11 Joseph Crouse Cornwall 8 160
Rank Name County Class Points
12 Declan Tobin Scotland 8 120*
Rank Name County Class Points
13 Daniel Ferguson Yorkshire 8 105
Rank Name County Class Points
14 Farhan Ahmed London 8 40

Mens Standing Class 9

Rank Name County Class Points
1 Ashley Facey Thompson London 9 5588
Rank Name County Class Points
2 Craig Allen West Midlands 9 5164*
Rank Name County Class Points
3 Cornor Gordon Scotland 9 3197**
Rank Name County Class Points
4 Neil Innes Scotland 9 2209**
Rank Name County Class Points
5 Tamlan Eastwood Wales 9 1700**
Rank Name County Class Points
6 Tim Fields Lancs 9 1345
Rank Name County Class Points
7 Joshua Moore Dorset 9 1005
Rank Name County Class Points
8 Dylan Tynan Cornwall 9 425
Rank Name County Class Points
9 Paul Nash North West 9 270**
Rank Name County Class Points
10 Jacob Shilton South West 9 205**
Rank Name County Class Points
11 John Potts Cheshire 9 20
Rank Name County Class Points
12 Toby Bevins Wiltshire 9 18

Mens Standing Class 10

Rank Name County Class Points
1 Kim Daybell Yorkshire 10 7715
Rank Name County Class Points
2 Lawrence John Wales 10 5089*
Rank Name County Class Points
3 Josh Morgan Wales 10 4217*
Rank Name County Class Points
4 Shae Thakker London 10 2950
Rank Name County Class Points
5 Jack Stockdale Essex 10 1670
Rank Name County Class Points
6 Phillip Morris Cambridgeshire 10 225**
Rank Name County Class Points
7 Elliott Medland Scotland 10 120**
Rank Name County Class Points
8 John Waterworth Durham 10 35

Mens Standing Class 11 - UKSA / INAS REGISTERED

Rank Name County Class Points
1 Adam Thompson North West 11 6595**
Rank Name County Class Points
2 Simon Green Bucks 11 2125**
Rank Name County Class Points
3 Ben Robinson Yorkshire 11 1056
Rank Name County Class Points
4 Duncan Feltham Bournemouth 11 965**
Rank Name County Class Points
5 Alistair Feltham Bournemouth 11 815**
Rank Name County Class Points
6 Peter Millar Cheshire 11 80**

Mens Standing Class 11 - Awaiting Classification

Rank Name County Class Points
1 Jordan McGarry Cheshire 11 1345**
Rank Name County Class Points
2 Jon Baker Isle of Wight 11 625**
Rank Name County Class Points
3 Hamish Friell Kent 11 600**
Rank Name County Class Points
4 Harry Fairchild Sussex 11 300**
Rank Name County Class Points
5 Andrew Tonkin Sussex 11 100**
Rank Name County Class Points
6 Zeeshan Ali Yorkshire 11 90**
Rank Name County Class Points
7 Christopher O'Flinn Sussex 11 40**

Womens Standing Class 6-10

Rank Name County Class Points
1 Fliss Pickard Lancs 6 4401
Rank Name County Class Points
2 Tamar Packford Lancs 9 490*
Rank Name County Class Points
3 Nikki Rutter Durham 8 215
Rank Name County Class Points
4 Kerenza Downes Devon 8 95
Rank Name County Class Points
5 Grace Williams Wales 7 70

Womens Standing Class 11

Rank Name County Class Points
1 Zoe Castle Herefordshire 11 925**
Rank Name County Class Points
2 Pamela Lowther Cleveland 11 200*

Junior Wheelchair Class 1-5

Rank Name County Class Points
1 Raul Poppat London 4 125

Junior Female Standing Class 6-11

Rank Name County Class Points
1 Kerenza Downes Devon 8 85
Rank Name County Class Points
2 Grace Williams Wales 7 25

Junior Male Standing Class 6-11

Rank Name County Class Points
1 Shae Thakker London 10 2625
Rank Name County Class Points
2 Tamlan Eastwood Wales 9 1522**
Rank Name County Class Points
3 Thomas Spicer East Midlands 7 552*
Rank Name County Class Points
4 Jaiden Caldeira London 7 350
Rank Name County Class Points
5 Dylan Tynan Cornwall 9 340
Rank Name County Class Points
6 Joe Davies Cheshire 7 295
Rank Name County Class Points
7 Theo Bishop Lancs 7 225
Rank Name County Class Points
8 Jacob Shilton South West 9 205**
Rank Name County Class Points
9 Jack Lawrence Yorkshire 7 140
Rank Name County Class Points
10 Elliott Medland Scotland 10 120**
Rank Name County Class Points
11 Jacob Wicks Wales 6 75
Rank Name County Class Points
12 Joseph Crouse Cornwall 8 60
Rank Name County Class Points
13 John Waterworth Durham 10 35
Rank Name County Class Points
14 Farhan Ahmed London 8 10